The holidays are around the corner and maybe you need a present
for your friends/co-workers or kids class?
I made these treats as presents for my co-workers last year
because i was looking for something in expensive to give
but also from the heart. I usually baked them treats
but I didn't want to make cake pops again like I usually do.
I had such great reviews and even emails asking for the recipe
so I thought I'd share them with you guys :)
NOW warning in advance this is not a "calorie friendly" treat
BUT if you love mint brownies like i do then it's definitely worth it :)
I should've written down the recipe but really it was an experiment
at the time BUT I did take pics with my phone :)
So, I'm going to tell you guys the steps by memory (eeps!)
First you'll need a brownie mix
and you can use any mix you want but I use this or this a LOT
and you'll also need 1 bag of Andes Creme de menthe baking chips
Mix your brownie as directed and add 2 cups of the mints

and then you'll need mint oreos or some candy cane joe joes
you'll also need some canning jars I used the small jelly ones
crush the oreos and place a couple spoon fulls at the bottom of the jar


add the brownie mix about 1/2 way in the jar
do not put more because you want space left on top

and bake as directed on the box
but check your jar and add/deduct a few minutes
if your batter is still sticking if you poke it
I just put the jars on a baking sheet and added water on the sheet

when you're finished it should look like this deliciousness

Once it cools down a little bit (you might get some deflation & that's OK)
You'll need some marshmallow fluff
just add a spoon full to cover the top

add more crushed oreos

drizzle some hot fudge

Then add some crushed candy canes (for color)but you don't have to if you don't want to
& more andes mint baking chips

and it should look like this

and seal the yummy goodness

I decorated my jar a little bit
with some Making memories Fa la la paper & tape


I also added a little ribbon with a tag saying you can eat this alone
or like me, serve it with ice cream
and if you serve this with ice cream you can probably get a couple servings :)
I want to say this treat cost me all together about $2.50 or less per jar
and all my friends & co workers really loved it!
Enjoy & happy holidays!
xoxo ivyPINK